top of page

Covid Mücadelesi İçin Hijyenin Önemi

Tıp dünyasında COVID-19 adı verilen Yeni Koronavirüs’ün görüldüğü ilk yer bilindiği üzere Çin’in Vuhan Eyaleti’dir. 2019 yılının Aralık ayının sonlarında solunum yolu rahatsızlıkları (ateş, öksürük, nefes darlığı) gösteren bir grup hasta üzerinde yapılan araştırmaların sonucunda 13.01.2020 tarihinde tanımlanarak Koronavirüs adı ile gündemimizde yerini almıştır. Virüs bu süreçte insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Çin’in diğer şehirlerine ve daha sonra diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.


Virüsün vücuda yerleşmesi sonrasında en çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Daha şiddetli olgularda ise zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.


Koronavirüs, virüsü taşıyan kişilerin öksürmeleri ve hapşırmaları sonucu ortama saçılan damlacıkların solunması ya da damlacıklara temas edilmesi sonucu kişilerden kişilere bulaşmaktadır. Bu damlacıkların bulunduğu yüzeylere temas edildikten sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile virüs bulaşabilmektedir. Bu süreçte ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek oldukça tehlikelidir.

Yeni korona virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı’nın önermiş olduğu 14 kural bulunmaktadır. Bunlar;

*Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

*Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanın.

*Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

*Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

*Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

*Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

*Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.

*Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

*Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

*Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

*Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

*Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu vb.) ortak kullanmayın.

*Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

*Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.


Belirlenen tüm kurallara uymaya özen gösterin. Covid virüsüne karşı kendinizi, sevdiklerinizi ve çevrenizdeki insanları korumanın yolu sıkı bir hijyenden geçmektedir. Kişisel temizliğinize ve ortak kullanım alanlarındaki temizliğe dikkat etmeyi ve bu konuda olabildiğince hassas davranmayı unutmayın. Çevrenizdekileri, Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu “doğru bilgiler” ile bilgilendirin ve sosyal medyada dolaşan her bilgiye inanmamalarını konusunda uyarılarda bulunun. Bu süreçte sosyal mesafenin önemi oldukça büyüktür, kendinizi iyi hissetseniz dahi evden çıkmamaya gayret edin.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page