top of page

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Meyveler

Bağışıklık sistemi, organizmayı çoğu hastalığa karşı koruyan tüm biyolojik yapı ve süreç sistemlerinden oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi, vücut için bir savunma sistemi gibidir; birçok farklı zararlı varlığı tespit etmekte ve adeta bir kalkan gibi hareket etmektedir. Bağışıklık sistemi kişinin sağlıklı olmasını sağlar. Eğer bir kişi sık hastalanıyorsa bu durum onun bağışıklık sisteminin zayıf olduğuna işaret eder ve dolayısıyla sistemin güçlendirilmesi gerekmektedir.


Şimdi sizlere bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için önereceğimiz meyveleri hasta olduktan sonra değil, düzenli olarak tüketirseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Ananas: Yüksek antioksidan ve yüksek C vitamini içeriği ile bağışıklık sisteminize oldukça katkı sağlayacaktır.


Kivi: Su oranı yüksek, iltihap önleyici ve sökücü, C vitamininden zengin, kan sulandırıcı ve antioksidan özelliği yüksek bir meyve olan kivi de bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça değerli bir meyvedir.


Hindistan Cevizi: Yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağında defne asidi bulunduğunu göstermiştir. Defne asidi tükürük ile temas ettiğinde monolorine dönüşmektedir. Anne sütünde de bulunmakta olan monolorin, bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır.


Yaban Mersini: Birçok sağlık sorununu önlemede yardımcı olduğu bilinen yaban mersininin zengin bir besleyici değeri vardır. Diğer meyvelere kıyasla yaban mersininin antioksidan kapasitesinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Yaban mersini de bağışıklık sistemine ciddi ölçüde güç kazandıran meyveler arasındadır.


Greyfurt: C Vitamini yönünden zengin bir meyve olan greyfurt; soğuk algınlığı, grip ve diğer benzer sorunlara karşı savaşmak için mükemmel bir meyvedir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudun ihtiyaç duyduğu diğer besinlere de sahiptir.


Nar: Özellikle kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini oldukça güçlendiren nar, gripten kansere dek birçok hastalığın önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Narın suyunu sıkıp içmek yerine bir narın yarısını tüketmek çok daha fazla fayda sağlamaktadır.


Önerdiğimiz meyvelerin kimisinin suyunu sıkıp içmeyi tercih ettiğinizi biliyoruz. Fakat burada en önemli noktalardan biri de narenciye ve diğer meyvelerin suyunu değil doğrudan meyveyi tüketmektir. Bir meyveyi posasıyla tüketmek ve meyvenin lifini de tüketmiş olmak bağışıklık sisteminizi daha güçlü tutacaktır.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page