top of page

Bağışıklık Güçlendirici 10 Besin!

Bağışıklık sistemi (immun sistem) organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden oluşmaktadır. Bu bileşenler, enfeksiyon veya hastalığa neden olan virüsler, bakteriler ve patojenlerle savaşan bedensel süreci gerçekleştirmektedir. Belirtilen yiyecekleri diyete dahil etmek, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir.


Yaban Mersini: Yaban mersini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahip olan antosiyanin adı verilen bir flavonoid türü içermeketedir. Yapılan çalışmalarda flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık savunma işlevinde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir.


Zerdeçal: Zerdeçal, birçok insanın yemek pişirirken kullandığı, sarı-turuncu rengiyle bilinen bir baharat türüdür. Zerdeçal, içerdiği kurkumin maddesi ile antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir. Bu sayede, zerdeçal tüketmek kişinin bağışıklığını artırabilmektedir.


Brokoli: Brokoli, oldukça önemli bir C vitamini kaynağıdır ve içeriğinde sülforafan gibi güçlü antioksidanlar içermektedir. Bu sayede, bağışıklık sistemini desteklemek için düzenli olarak tüketmek ve yiyecek listesine eklemek faydalı olacaktır.


Tatlı Patates: Tatlı patates ülkemizde hala çok yaygınlaşmamış bir sebzedir. Genellikle gurme marketlerden alınabilen tatlı patates, adedinde yaklaşık olarak 100 kalori içermesine rağmen, kişinin A vitamini ihtiyacının %120'sini ve günlük C vitamini ihtiyacının %30'unu karşılamaktadır.

Ispanak: Ispanak içeriğinde; flavonoidler, karotenoidler, C vitamini ve E vitamini olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan bulundurmaktadır. Bu gıda, bağışıklık sistemi güçlendirmek için tercih edilebilir.


Zencefil: Yapılan araştırmalar zencefilin hastalıkları engellemeye yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi bir seçenek olabilir.


Sarımsak: Sarımsak, içeriğinde birçok zengin madde bulundurmaktadır ve bu ssayede oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Sarımsak lezzetli olması sayesinde yemeklere kolayca eklenebilecek bir besindir.


Yeşil çay: Yeşil Çay, oldukça az miktarda kafein içermektedir. Siyah çay veya kahveye alternatif olarak içilebilir. Yeşil çay, soğuk algınlığı riskini azaltmaya yardımcı flavonoidler içermektedir.


Kefir: Kefir, sağlıklı bir vücut için yararlı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir. Probiyotiklerin bağırsak sağlığını ve dolayısıyla bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilediğine dair teoriler artmaktadır.


Badem: Badem, bol miktarda E vitamini içermektedir. Ayrıca manganez, magnezyum ve lif açısından da oldukça zengindir. Bir avuç içi ya da çeyrek bardak badem, bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.


Tüm bu ürünleri aynı gün aynı öğün tüketmenize gerek yok. Her gün en az birini tüketmeniz bağışıklık sisteminize ciddi ölçüde olumlu etkiler katacaktır.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page